uszczelnienia pomp

Uszczelnienia do pomp – przeznaczenie, rodzaje, wymiana

Pompy do prawidłowego działania wymagają wykorzystania odpowiednich uszczelnień. Jakie są ich główne rodzaje? Jak je dopasować? Kiedy konieczna jest ich wymiana?

Jakie przeznaczenie mają uszczelnienia do pomp?

Uszczelnienia do pomp są używane do uszczelniania miejsc, gdzie ruchome elementy pompy spotykają się z innymi elementami. Służą one do zapobiegania wyciekom i zapewniają prawidłową pracę pompy.

Istnieje wiele różnych rodzajów uszczelnień do pomp, które mogą być stosowane w zależności od konkretnych typów pomp oraz miejsca ich aplikacji.

Jakie rodzaje uszczelnień używane są w pompach?

Najczęściej spotykane rodzaje uszczelnień do pomp to uszczelki elastomerowe, mechaniczne, tłokowe czy uszczelki hydrauliczne. Poniżej prezentujemy dokładniejsze informacje o tego typu uszczelkach:

  • Uszczelki mechaniczne – stosują tarcie i docisk do zapewnienia właściwej szczelności. Są one stosowane głównie w pompach obiegowych i pompach hydraulicznych.
  • Uszczelki labiryntowe – mają złożoną, labiryntową strukturę do zapobiegania wyciekom. Stosuje się je w pompach wody i innych cieczy.
  • Uszczelki elastomerowe – produkowane z elastycznych materiałów, takich jak gumy, które są odporne na rozciąganie, pękanie i są elastyczne. Są one często stosowane w pompach o dużych prędkościach obrotowych.
  • Uszczelki tłokowe – są umieszczane pomiędzy tłokiem a cylindrem pompy. Są one używane przede wszystkim w pompach hydraulicznych.
  • Uszczelki hydrauliczne – wykorzystują ciśnienie hydrauliczne do zapewnienia szczelności. Wykorzystuje się je w pompach o dużych przepływach.

Najczęściej do konkretnego typu pompy przeznaczony jest dedykowany zestaw uszczelnień, który zawiera odpowiednio dopasowane do niej rodzaje uszczelek. Dzięki temu ich wymiana jest bardzo łatwa i szybka, a pompa po takich pracach uzyskuje optymalną szczelność.

Kiedy konieczna jest wymiana uszczelnień w pompie?

Uszczelnienia w pompie powinny być wymieniane, gdy są uszkodzone lub zużyte. Wymiana konieczna jest do wykonania w poniższych sytuacjach:

  • Wycieki cieczy z pompy – gdy widoczne są wycieki cieczy z pompy, oznacza to, że uszczelnienie jest uszkodzone i wymaga wymiany.
  • Pompa nie działa prawidłowo – dotyczy to sytuacji, gdy pompa nie jest w stanie pompować cieczy lub ma niskie ciśnienie.
  • Uszkodzenie mechaniczne – uszczelnienie jest uszkodzone mechanicznie, na przykład zostało przerwane, zmiażdżone lub jest pęknięte, będzie konieczna wymiana.
  • Starzenie się uszczelnienia – uszczelnienia pomp mogą tracić swoje właściwości z wiekiem, co może prowadzić do utraty ich szczelności. W takim przypadku także konieczna będzie wymiana uszczelnienia na nowe.