sport top

Sport to wróg u nastolatków

Zastraszający spadek. W dzisiejszych czasach zauważa się tendencję spadku aktywności fizycznej wśród młodych ludzi. Coraz częściej zmagają się oni z otyłością, brakiem odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia, a twierdząc, że „lubią sport”, mają na myśli oglądanie meczy w internecie czy zawodów sportowych w telewizji. Z czego może to wynikać?

Cyfrowy świat coraz popularniejszy

Aktualnie technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre rozwiązania, które dziś nikogo nie dziwią, były rzadkością i odnoszono się do nich z dozą nieufności.Młodzi ludzie często popadają w uwielbienie dla istniejącej technologii i większość wolnego czasu preferują poświęcać na przeszukiwanie wirtualnego świata, który daje im niezliczone możliwości. Grają w gry komputerowe, czatują, albo oglądają mecze w internecie. Niestety zapominają wtedy o tym, jak ważne jest chociażby wyjście na powietrze na krótki spacer, a uprawianie sportu wydaje im się absurdalne.

Nieodpowiednie nastawienie na sport

Nie można winić jedynie technologii za taki stan rzeczy. Młodzież powinna być od początku pozytywnie nastawiana w kierunku sportu, jednak tak się nie dzieje.Rodzice często zapominają, jak ważne jest zaszczepienie aktywności fizycznej u swoich dzieci od najmłodszych lat. Szkoła również nie zawsze pomaga młodzieży w polubieniu sportów. Lekcje WF-u kojarzą się często młodym ludziom ze zmuszaniem do wykonywania ćwiczeń, których ci nie są w stanie zrobić, z niesprawiedliwym ocenianiem wyników i nieuwzględnianiem chęci. Sporo dzieci skarży się, że wychowanie fizyczne to dla nich stres, upokorzenia, a to zniechęca je do uprawiania sportów.

Brak zachęty do testowania nowego

Młodzież często błędnie myśli, że jeśli nie lubi najpopularniejszych sportów (np. piłki nożnej, siatkówki), to żaden nie jest dla nich odpowiedni. Zamiast aktywnie ćwiczyć, wolą śledzić innych sportowców w internecie. Nie starają się przez to znaleźć odpowiedniej aktywności dla nich i zapominają, że oprócz sportów zespołowych istnieją też indywidualne, a także, że uprawianie sportu nie musi wiązać się z pobijaniem rekordów i posiadaniem imponujących wyników. Przecież głównym zadaniem sportu ma być poprawa zdrowia i samopoczucia danej osoby. To właśnie powinno się tłumaczyć, aby każdy przekonał się, że aktywność fizyczna to przyjemność przynosząca korzyści.

źródło: betsport24.pl