jaka przychodnie wybrac

Przychodnia prywatna czy na NFZ – jaką wybrać?

Istnieją placówki medyczne państwowe (na NFZ) oraz prywatne. Różnią się między sobą kilkoma aspektami, z których na prowadzenie wybija się kwestia opłat za świadczone usługi. Z państwowych przychodni może za darmo korzystać każda ubezpieczona osoba. Prywatne pobierają opłaty zgodne z cennikiem.

Przychodnia – co jest ważne dla pacjenta?

Nowoczesna przychodnia w Jarocinie powinna być dobrze wyposażona i zatrudniać doświadczonych, wykształconych lekarzy różnych specjalizacji. Niektóre z placówek są darmowe, usługi opłaca NFZ. Można spotkać się z sytuacją, że obsługa medyczna w takich przychodniach nie stoi na wysokim poziomie, ale oczywiście nie jest to regułą.

Coraz częściej pacjenci decydują się na założenie karty w prywatnej przychodni. Chodząc do lekarza „prywatnie” płaci się za wizytę, za dodatkowe badania, osobno za hospitalizację itd. Daje to jednak gwarancję znalezienia dogodnych terminów. Państwowa przychodnia ustala terminy ze sporym zapasem czasu, na wizytę u specjalisty można czekać kilka miesięcy. 

Co oferuje przychodnia prywatna, a co na NFZ?

Niektóre niecodzienne zdarzenia wymagające skorzystania z placówki medycznej, np. badania kierowców w Jarocinie, również wiążą się z wyborem przychodni prywatnej lub na NFZ. Statystyka pokazuje, że w prywatnych przychodniach badania są realizowane rzetelniej i w sposób bardziej komfortowy. Państwowe placówki niejednokrotnie pomijają niektóre etapy badania.

W placówce takiej może też świadczyć usługi lekarz medycyny pracy. Wybierając przychodnię prywatną, zyskuje się wsparcie specjalisty z doświadczeniem. Nie jest to wyłącznie wizyta polegająca na podbiciu zaświadczenia. Dokładne badania pozwalają na weryfikację, czy np. pracownik nie powinien nosić okularów, czy jest w dobrej kondycji itd.

Najlepsza przychodnia – czyli jaka?

W każdej przychodni mogą zdarzyć się niedociągnięcia. Lekarze są specjalistami oddanymi swojej pracy lub wręcz przeciwnie – i nie ma to ścisłego związku z typem placówki. Najbardziej istotne okazują się kwestie oczekiwania na wizytę lub badanie i pod tym względem bezapelacyjnie wygrywają przychodnie prywatne.

Podsumowując, w wielu placówkach nie trzeba płacić za opiekę medyczną – są to przychodnie na NFZ. Czeka się jednak na swoją kolej u lekarza i można spotkać się z nierzetelną obsługą. Lepszym wyborem może być przychodnia prywatna.