basen jakie okulary do plywania wybrac

Okulary do pływania – jak wybrać idealny model?

Okulary pływackie to niezbędnik, aby uniknąć podrażnienia chlorowaną wodą. Chronią nas przed zaczerwienieniem oczu po każdej wizycie na basenie. Odpowiednio dobrane okulary zapewnią nam najwyższy komfort pływania, a jednocześnie zadbają o nasze oczy. Jak wybrać idealny model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb?

Okulary pływackie – rodzaje 

Rynek oferuje nam obecnie wiele rodzajów okularów. Oferta jest niezwykle zróżnicowana, co niekoniecznie wpływa na ułatwienie naszego wyboru. Wśród oferowanych produktów możemy wyróżnić przede wszystkim modele różniące się parametrami i przeznaczeniem. Wyróżniamy:

  • Okulary miękkie. Są to najbardziej powszechne okulary, uważane też za jedne z najwygodniejszych. Cechują się niezwykłą elastycznością oraz łatwym dopasowaniem do naszej twarzy. Co więcej, szczelnie przylegają ze względu na obecność grubszej gumy.
  • Okulary półtwarde. Są one nieco sztywniejsze niż poprzedni model. Stworzone zostały z myślą o osobach, które nie lubią nadmiernej elastyczności. Są one zauważalnie mniej miękkie, jednak twarzy trzymają się tak samo dobrze.
  • Okulary twarde. Potocznie nazywane są szwedkami. Jest to najbardziej sztywny rodzaj okularów. To, co je wyróżnia to znacznie lepszy kąt widzenia niż w przypadku poprzedników. Potrzebują one jednak bardzo dobrego indywidualnego dopasowania. Szwedki to najczęściej wybór zawodowców – ze względu na szeroki kąt widzenia i doskonałe przyleganie do twarzy.

Każde okulary należy dobierać osobiście. Nie każdy rodzaj będzie przeznaczony bowiem dla każdego. Inny kształt głowy, rozstaw oczu czy wysokość i wielkość nosa powodują, że okulary idealne dla jednego, będą najgorszym, co spotkało inną osobę. Jakie jeszcze akcesoria do pływania wybrać? Tego dowiemy się na pucharkmity.pl.

Okulary do pływania – rodzaje szkieł

Dowolność mamy nie tylko w przypadku wyboru konkretnego rodzaju okularów, ale także szkieł. Oferta producentów jest bowiem bardzo bogata i obejmuje wiele modeli.

  • Szkła przejrzyste. Najważniejszą zaletą tego typu okularów jest doskonała widoczność. Ten rodzaj okularów wykorzystuje się przede wszystkim na basenach, gdzie nie ma intensywnego, rażącego oświetlenia. Nie sprawdzają się one z kolei na zewnątrz.
  • Szkła przyciemniane. Ten typ okularów stosuje się na jasnych, dobrze oświetlonych basenach. Ich wadą jest jednak nieco gorsza widoczność. Jeżeli posiadają filtr UV mogą być stosowane na odkrytych akwenach.
  • Szkła „lustrzanki”. Jest to doskonała alternatywa dla modeli przyciemnianych. Oferują nam bowiem doskonałą widoczność, jednocześnie ograniczając rażące refleksy.
  • Szkła polaryzacyjne. Ten rodzaj szkieł wyposażony jest w specjalne soczewki, które zatrzymują rozbłyski światła. Pływanie w nich powoduje, że nasze oczy się nie męczą, a wręcz są zrelaksowane.
  • Szkła fotochromatyczne. W tym przypadku soczewka w pełni dostosowuje się do ilości światła słonecznego, jakie na nas pada. Jeżeli światło jest mniej intensywne, soczewka rozjaśnia się, jeżeli bardziej – przyciemnia.

Odpowiedni dobór okularów to gwarancja przyjemności płynącej z pływania!