Na co zwrócić uwagę wybierając szampon na łuszczycę

Łuszczyca jest jedną z bardziej nieestetycznych chorób, która wywołuje nasze zawstydzenie. Zaczyna się prozaicznie, jej pierwsze objawy przypominają łupież, dlatego często je ignorujemy.

Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca znane, naukowcy wciąż badają tą chorobę próbując odnaleźć jej podłoże oraz skuteczne metody leczenia.

Łuszczyca – czy jest zaraźliwa?

Wiemy na pewno, że jest to choroba genetyczna i nie można się nią zarazić. Dlatego nie musimy się obawiać spania pod tą samą pościelą lub używania tego samego ręcznika co osoba chora. Niestety łuszczyca to jedno z tych schorzeń, którego nie da się wyleczyć, jednak można zminimalizować jej objawy w skuteczny sposób. Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków i leków z wielkim efektem zmniejszysz następstwa choroby.

Jeśli zaobserwujesz na skórze głowy czerwone plamy pokryte suchymi białymi łuskami przypominające łupież warto zacząć stosować odpowiedni szampon na łuszczycę. Obecnie jest ich mnóstwo w sklepach i aptekach. Dlatego warto zastanowić się który z nich jest najlepszy i przyniesie najtrwalszy efekt. Warto po odkryciu pierwszych ognisk łuszczycy zastosować odpowiednie kosmetyki dla kontrolowania objawów. Niektóre czynniki mogą natężać symptomy choroby takie jak chłód, zimno, suche powietrze czy nie nawilżanie suchej skóry. Dlatego wybierając szampon należy kierować się jego składem, a najistotniejsze powinno być to, żeby był delikatny dla skóry.

Szampon na łuszczycę – najważniejsze cechy

Przede wszystkim szampon na łuszczycę powinien być delikatny. Krótko mówiąc idąc na zakupy z prostym hasłem w myślach: łuszczyca głowy jaki szampon, odpowiedź jest prosta – krótki skład. Im więcej trudnych nazw w spisie komponentów kosmetyku tym szybciej odkładamy na półkę taki produkt. Trzeba zwracać uwagę też na informację o pH kosmetyku – powinno być neutralne dla skóry. Szampon na łuszczycę powinien zawierać w sobie substancje, które delikatnie złuszczają naskórek przez co nieestetyczne suche łuski będą mniej widoczne. Takimi składnikami mogą być kwas salicylowy, wyciąg z kory wierzby, wyciąg z dziegciu brzozowego, siarka, mocznik. Dobry szampon powinien także zniwelować uczucie swędzenia skóry, tutaj dobrym składnikiem szamponu może okazać się: D-pantenol. Dodatkowo szampony na łuszczycę powinny mieć składniki silnie nawilżające. Zapobiegają one powstawaniu nowych zmian łuszczycowych, redukują ryzyko podrażnień i powstania stanów zapalnych. Konkretnie takimi składnikami mogą być:

  • olej arganowy,
  • olej z migdałów,
  • płynna parafina,
  • wyciąg z lnu.

Zobacz inne szampony na łuszczycę: https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/luszczyca/

Szampon konopny, a łuszczyca

Warto zastanowić się nad szamponem konopnym, który jest dostępny w aptekach. Wyciąg z konopi zawarty w tym kosmetyku może okazać się najlepszym wyborem dla osób borykających się z łuszczycą skóry głowy i nie tylko. Olej z nasion konopi jest bardzo bogaty w różnego rodzaju substancje łagodzące objawy choroby. Zawiera m. in. sterole, karotenoidy, fosfolipidy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki te zmiękczają zmiany łuszczycowe, łagodzą świąd i normalizują działanie komórek łojotokowych. Dodatkowo mają zbawienny wpływ na włosy, które po systematycznym stosowaniu szampony stają się mocne i lśniące.

Podsumowanie

Podsumowując idealny szampon na łuszczycę to taki, który ma krótki skład a zawarte naturalne składniki mają działanie delikatnie złuszczające i nawilżające skórę. Jednak sam zakup i jednokrotne zastosowanie kosmetyku nie wystarczą do zminimalizowania objawów łuszczycy. Każdy szampon czy krem należy stosować regularnie przez minimum 3 miesiące dla uzyskania trwałych efektów. Jednak trzeba pamiętać, że chorzy na łuszczycę muszą przez całe życie zmagać się z jej objawami, dlatego warto kosmetyki na łuszczycę wprowadzić jako element codziennej pielęgnacji naszego ciała. To zapobiegnie nawrotom ciężkich zmian łuszczycowych na naszym ciele.