stomatologia

Licówki porcelanowe – czym się charakteryzują?

Licówki porcelanowe to naprawdę pożądane i często wykorzystywane produkty stomatologiczne. Czym się jednak cechują?

Licówki porcelanowe – czym one tak właściwie są?

W świecie stomatologii możemy wymienić wiele wyrobów czy zabiegów, które znajdują się na granicy ratowania zębów oraz medycyny estetycznej. Czy do tej grupy mogą zostać przypisane takie produkty, jak licówki porcelanowe we Wrocławiu? Poniekąd można je określać takim mianem. Dlaczego tak jednak jest? Licówki to specjalne wyroby z materiału, który ma imitować wyglądem i fakturą rzeczywistego zęba. Dzięki temu osoby z zewnątrz nie będą w stanie znaleźć żadnej różnicy i wywnioskować, czy dany ząb w ogóle posiada na sobie licówkę, zaś pacjent nie będzie musiał wstydzić się uszkodzonego zęba, co często może być powodem sporych kompleksów.

Rodzaje licówek – kiedy stosuje się wyroby z porcelany?

Jeżeli chodzi o rodzaje licówek, najniższą ich klasą zdecydowanie są licówki akrylowe. Najczęściej są one wykorzystywane jako korony (zamienna nazwa dla licówek) tymczasowe, które mają stanowić zastępstwo aż do momentu, gdy licówki innego typu będą gotowe do założenia. Półkę wyżej są licówki porcelanowe z podbudową metalową, które są trwałe i dość tanie, lecz nie można założyć ich u wszystkich osób z uwagi na to, że mogą wywoływać reakcję alergiczną. Kolejny stopień w skali jakości to korony porcelanowe z podbudową z tlenku cyrkonu, zaś najwyższa klasa to korony pełnoceramiczne. Warto wspomnieć, iż do założenia takich licówek niepotrzebne są badania typu RTG zębów we Wrocławiu.

Kiedy montaż licówki porcelanowej może być naprawdę konieczny?

Możemy tak naprawdę wspomnieć o dwóch aspektach, w których to licówka porcelanowa może być najmocniej przydatna. Pierwsza sytuacja to ukruszenie się lub uszkodzenie mechaniczne zęba. W innym przypadku zaś można ją założyć w momencie, gdy na zębie wytworzą się nieusuwalne już przebarwienia, niemożliwe do zlikwidowania na przykład poprzez uzupełnienie szkliwa.