Psy są zwierzętami mięsożernymi i ich codzienna dieta powinna bazować na produktach odzwierzęcych, głównie na mięsie, tłuszczu i podrobach. Niestety wiele karm zawiera w swoim składzie różne rodzaje wypełniaczy, w tym przetworzone ziarna. Choć większość psów radzi sobie z trawieniem tego typu składników, to jednak w przypadku części zwierząt taka dieta może powodować problemy gastryczne. W związku z tym psom o wrażliwych żołądkach polecana jest karma bezzbożowa, wolna od ziaren zbóż.
Czy psy mogą jeść zboża?
Zdecydowana większość psów bez problemu trawi gluten i podawanie im karmy bogatej w składniki pochodzenia roślinnego, w tym zawierające ziarna takich zbóż jak pszenica czy żyto, jest dla nich w pełni bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak ludzie, część psów nie toleruje glutenu i nawet jego niewielka ilość w diecie może powodować poważne problemy gastryczne. Gdy pies po standardowej karmie ma wzdęcia lub biegunki, jest apatyczny i smutny, można spróbować podać mu karmę bezzbożową. Tego typu produkty cieszą się coraz większą popularnością m.in. ze względu na rosnące zainteresowanie tematem nietolerancji glutenu i związanych z tym problemów trawiennych. Karma bezzbożowa jest bliższa naturalnej diecie psa. Jej skład bazuje na produktach odzwierzęcych i niewielkim dodatku ziół, warzyw lub owoców, które dostarczają zwierzęciu błonnika, witamin, mikro i makroskładników.
Zalecenia do stosowania karmy bezzbożowej
Dieta wolna od ziaren zbóż, podobnie jak w przypadku ludzi, zalecana jest jedynie tym zwierzętom, które źle tolerują gluten lub cierpią na celiakię. Oczywiście karmy bezzbożowe wybierane są również z powodu ich składu zbliżonego do naturalnej diety dziko żyjących krewnych psów, czyli wilków. Karma bezzbożowa bazuje na białku i tłuszczu zwierzęcym. Jej głównymi składnikami jest mięso, tłuszcz zwierzęcy i podroby, które są źródłem cennych dla psów witamin i pierwiastków. Roślinnym dodatkiem do takich karm są warzywa, niekiedy owoce i zioła. To składniki, które urozmaicają codzienną dietę zwierzęcia, korzystnie wpływają na trawienie, dostarczają błonnik i cenne dla zdrowia psa witaminy oraz minerały.
Jeśli twój pies ma problemy żołądkowe, jest ospały i smuty, przyczyną może być dieta oparta na tradycyjnej karmie, w której znajduje się dużo zbożowych wypełniaczy. W takiej sytuacji warto podać zwierzęciu specjalną karmę bezzbożową w formie mokrej lub suchej. To wciąż karma pełnoporcjowa, ale jej skład jest bardziej zbliżony do naturalnego pożywienia mięsożerców.