sport top

Kiedy dziecko powinno rozpocząć przygodę z piłką nożną?

Piłka nożna jest wspaniałym sportem drużynowym, który uczy nie tylko samozaparcia i samodyscypliny, ale także zdrowej rywalizacji i umiejętności współpracowania w zespole. Nie od dziś wiadomo, że piłka nie tylko wspaniale wpływa na rozwój fizyczny, ale i również na psychikę dziecka. Jaki wiek jest odpowiedni, by mały sportowiec mógł rozpocząć treningi w tej dyscyplinie sportu?

Piłka nożna to przyszłościowy sport

Jeżeli rodzice po cichu liczą na to, że ich dziecko zajmie się sportem „na poważnie”, warto zaszczepiać w nim miłość do futbolu jak najwcześniej.  Pierwsze sukcesy młody piłkarz może osiągać już w wieku 12-14 lat dlatego tak ważne jest, by młody piłkarz ćwiczył regularnie i z zapałem. Jeśli natomiast chodzi o uprawianie sportu czysto rekreacyjnie, tak naprawdę każdy wiek jest do tego odpowiedni – grać może zarówno 12-latek, jak i 16-,17-latek. Należy przy tym pamiętać, że najważniejsze są korzyści, jakie niesie ze sobą ten sport.

Zazwyczaj, uważnie obserwując malucha, już od maleńkości można stwierdzić czy piłka leży w zainteresowaniach naszego dziecka. Jednakże bardzo ważne jest, by dziecko w żaden sposób nie poczuło się nakłaniane, czy wręcz przymuszane do takiej aktywności ruchowej. Sport to ma być przede wszystkim dobra zabawa, która z biegiem czasu przerodzić się może w fascynację oraz wspaniałe hobby.

Piłkarski świat dla najmłodszych

Treningi piłki nożnej dla najmłodszych najczęściej wykonywane są w formie zabawy. W ten sposób dzieci mogą dobrze zapoznać się ze sobą, nauczyć współpracy. Zajęcia w głównej mierze nastawione są na rozwój sprawności fizycznej, współgrania koordynacyjno-wzrokowo-ruchowego. Natomiast ukierunkowanie w określonym kierunku ma miejsce w grupach dla dzieci, które ukończyły 10-12 lat – są już wtedy zazwyczaj gotowe na wprowadzenie różnych technik gry. Na specjalistyczne treningi należy poczekać aż do ukończenia 16. roku życia – nastolatek już na poważniej podchodzi do gry, z pełnym zaangażowaniem i pasją. Zna także podstawowe techniki. Jest ukształtowany motorycznie, a przede wszystkim jego psychika jest już gotowa na podjęcie gry na wyższym poziomie.

Piłka nożna jest rewelacyjnym sportem wymagającym zaangażowania. Jednak rodzice powinni pamiętać przede wszystkim o tym, że sport ma na celu sprawienie dziecku radości i fajnych chwil spędzonych z kolegami z boiska.

Źródło: skrotymeczow.pl