Prowadzenie pojazdu mechanicznego (czyli np. samochodu) w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo. Odpowiedzialność karna grozi temu kierowcy, który prowadził pojazd, mając we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu . Stan nietrzeźwości zachodzi również wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierującego prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Jazda po alkoholu. Jak bronić się przed Sądem
Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za jazdę po alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat (https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-co-grozi/). Oprócz kary sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Skazany za jazdę po alkoholu musi również uiścić świadczenie pieniężne w kwocie od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
W sprawie o jazdę po alkoholu można się bronić, podważając wiarygodność wyniku badania policyjnym alkomatem. Można zrobić to na dwa sposoby – kwestionując sprawność alkomatu lub powołując się na tzw. błąd pomiarowy.
Każdy alkomat używany przez Policję powinien posiadać tzw. świadectwo legalizacji. Dokument ten jest potwierdzeniem sprawności alkomatu. Świadectwo legalizacji jest ważne przez okres 6 miesięcy – po upływie terminu ważności alkomat powinien być poddany kolejnemu badaniu technicznemu. Wynik badania alkomatem może wzbudzić wątpliwości, jeżeli dane urządzenie nie posiada aktualnego świadectwa legalizacji. Sprawność alkomatu w dniu zatrzymania oskarżonego może również potwierdzić biegły z zakresu budowy maszyn i urządzeń.
Zobacz także: http://ilovepoland.pl/kalkulator-alkoholu-czy-to-dziala/
Warto pamiętać, że każdy (nawet ten sprawny i posiadający aktualne świadectwo legalizacji) alkomat ma pewien dopuszczalny margines błędu, który może pojawić się przy pomiarze stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (jest to tzw. błąd pomiarowy). Dla większości policyjnych urządzeń błąd pomiarowy wynosi 0,01 mg/l. Może się więc okazać, że rzeczywiste stężenie alkoholu w wydychanym przez oskarżonego powietrzu było w nieco niższe. Wszelkie niedające się usunąć wątpliwości należy zawsze rozstrzygać na korzyść oskarżonego (art. 5 § 2 kpk).
Na błąd pomiarowy zdecydowanie warto powołać się, jeżeli policyjny alkomat w momencie zatrzymania wskazał dokładnie 0,25 mg/l alkoholu (stężenie to odpowiada 0,5 promila alkoholu). W takim przypadku kwalifikacja prawna czynu może ulec zmianie z przestępstwa na wykroczenie.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi bowiem wykroczenie z art. 87 § 1 kw. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy kierowca ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu (bądź od 0,11 do 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Za wykroczenie jazdy po alkoholu grozi kara aresztu albo grzywna w wysokości od 50 do 5 tys. złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Artykuł powstał we współpracy z https://autoadwokat.pl/