gra w golfa

Jakie są najważniejsze zasady gry w golfa?

Golf to sport, który oprócz profesjonalnych rozgrywek, równie chętnie jest uprawiany hobbystycznie. W tej drugiej formie uchodzi on za aktywność charakterystyczną dla osób bogatych, które w ten sposób odpoczywają od swoich codziennych obowiązków. W Polsce golf nie cieszy się dużą popularnością, dlatego też warto przedstawić podstawowe zasady rządzące tym sportem.

Podstawowe zasady gry w golfa

Tradycyjne pole golfowe składa się z 18 dołków. Zadaniem graczy jest przejść je w całości. Warto jednak wiedzieć, że rozumienie „dołka” w golfie jest nieco szersze niż dziura w ziemi. Jest to cały obszar pomiędzy miejscem, gdzie golfista rozpoczyna swoje uderzenie (tee) a samym fizycznym dołkiem umiejscowionym w miejscu ściętej trawy (green).

Cały proces gry polega na wykonywaniu przez gracza uderzeń piłki z tee w ten sposób, aby posłać ją w stronę greenu, a finalnie do dołka. Każdy dołek posiada własne ograniczenia uderzeń, które powinny wystarczyć golfiście do jego zdobycia (tzw. par). Dla przykładu: jeżeli dołek posiada par 4, to oznacza, że można uderzyć piłkę maksymalnie cztery razy. Po każdym dołku wyniki zawodników są zapisywane na specjalnej karcie

Warto również dodać, że ten sport oferuje dwa formaty meczu – stroke play i match play. W pierwszym przypadku wygrywa golfista, który przeszedł pole z najmniejszą liczbą uderzeń, a w drugim znaczenie ma liczba wygranych dołków.

Rodzaje kijów w golfie

W golfie duże znaczenie ma właściwy dobór kijów. Możemy wyróżnić ich kilka rodzajów. Pierwszy z nich to woody. Ten typ służy do uderzania piłki na duże odległości. Są one lekkie, długie i mają powiększoną główkę. Każdy gracz ma w swoim zestawie kilka kijów, typu iron. Są one najczęściej używane, ponieważ służą do gry w fairway’u, czyli obszarze rozciągającym się pomiędzy tee a greenem.

Kolejnym rodzajem kija są wedges. Można powiedzieć, że są one wykorzystywane do zadań specjalnych, takich jak m.in. wybijanie piłki z piasku, a także krótkie lub długie uderzenia o wysokiej trajektorii lotu. Ostatnim rodzajem są tzw. putters. Jest to najbardziej specjalistyczny typ kija. Jest wykorzystywany do ostatniego uderzenia, kiedy trzeba wbić piłkę do dołka. Ze względu na swoją funkcję, kij ten musi być dobrze dopasowany do gracza.

Znaczenie etykiety w golfie

Każda osoba, która zamierza rozpocząć swoją przygodę z golfem, musi być świadoma, jak duże znaczenie w przypadku tego sportu ma etykieta. Dotyczy ona zarówno zachowania na polu, jak i stroju. Zasady savoir-vivre dotyczą m.in. zachowania ciszy podczas uderzenia innego gracza, punktualności lub uczciwości. Warto wiedzieć, że nie należy zasad tych traktować z przymrużeniem oka, ponieważ dużą wagę przykłada się do ich przestrzegania.  

Drugim aspektem dotyczącym etykiety jest ubiór, czyli obowiązujący na polu golfowym dress code. Strój powinien być elegancki, ale jednocześnie wygodny i niekrępujący ruchów. Warto wiedzieć, że ubiór nie jest jednolity podczas każdego turnieju. Ważnym elementem są także specjalne buty do golfa, wyposażone specjalne kolce. Pełnią one nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim pozwalają zachować stabilność podczas uderzenia.