Powstawanie próchnicy

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy

Próchnica pojawia się bez względu na wiek, zarówno u dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Jej pojawianiu się sprzyjają predyspozycje genetyczne, ale i spożywanie zbyt dużej ilości cukru czy też nieprawidłowe dbanie o higieny jamy ustnej. O ile często łatwo jest do niej doprowadzić, o tyle leczenie bywa często trudne. Jeśli jednak zostanie odpowiednio wdrożone można z powodzeniem sprawić, że przestanie być ona naszym problemem. Jakich symptomów świadczących o jej powstaniu nie wolno lekceważyć? Podpowiadamy.

Pierwsze objawy próchnicy

Za powstanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które doprowadzają w konsekwencji do demineralizacji oraz koniec końców uszkodzenia tkanek zębów. Na pierwszy ogień idą szkliwo oraz zębina, aby następnie zaatakowana została miazga zęba. Jednymi z pierwszych objawów pojawienia się próchnicy są jasne plamki, które wraz z upływem czasu nabierają coraz bardziej ciemnej tonacji. Kiedy bakterie przedostaną się w głąb zęba może dojść do tego, że będziemy odczuwali ból. Wiele osób borykających się z tą chorobą narzeka także na nadwrażliwość zarówno na ciepłe, jak i zimne pożywienie czy też inne bodźce.

Zapobieganie powstawania próchnicy

Profilaktyka jest najlepszą bronią w walce z próchnicą. Najważniejsze jest to, aby regularnie odwiedzać stomatologa. To bardzo ważne, żeby robić to bez względu na to czy odczuwamy jakieś dolegliwości czy też nie. W tym calu warto znaleźć dobry gabinet stomatologiczny w którym będziemy mogli liczyć nie tylko na fachową diagnostykę, ale także na prawidłowe podjęcie leczenia. Przykładem takiego jest ten: https://www.stomatologiajarzebiny.pl/. Bardzo ważna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej. W praktyce oznacza to, że należy myć zęby codziennie rano i wieczorem i w miarę możliwości także po każdym spożytym posiłku. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że konieczne jest dokładne niktowanie przestrzeni międzyzębowych. Działanie sprawia, że możemy z powodzeniem pozbyć się zalegających resztek pokarmów, a następnie po prostu umyć oczyszczone dziąsła oraz zęby.

Dbanie o kondycję jamy ustnej jest niezwykle istotne na drodze do utrzymania jej w dobrej kondycji. To przekłada się nie tylko na piękny uśmiech, ale również na cały organizm. Choroby zębów przyczyniają się do pojawiania się bardzo groźnych dla zdrowia i życia chorób w tym dotyczących między innymi serca czy nerek. Nie należy więc bagatelizować żadnych symptomów świadczących o tym, że w jamie ustnej zaczyna pojawiać się stan zapalny, próchnica czy jakakolwiek inna dolegliwość.