Jak wykonywane jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe z całą pewnością nie należy do przyjemnych rzeczy. Czasami jednak jego wykonanie okazuje się nieuniknione. Przed przystąpieniem do leczenia warto dowiedzieć się jak ono dokładnie przebiega. Jakie etapy wyróżniamy podczas leczenia kanałowego? Odpowiadamy. 

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest wykonanie zdjęcia RTG zęba. Pozwoli ono zorientować się stomatologowi w tym, jak duży jest stan zapalny oraz ile zainfekowanych korzeni wymaga wypełnienia. Osoby z Bochni i okolic mogą wykonać zdjęcie RTG sprawdzając w wyszukiwarce frazę RTG zęba w Bochni. Następnym etapem leczenia jest tzw. dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi zęba. Jak dokładnie przebiega?

Pierwszym krokiem jest otwarcie zęba i wprowadzenie do komory środka, który doprowadzi do kontrolowanej martwicy miazgi. Jest to proces rozłożony w czasie i trwa on zazwyczaj od 7 do 14 dni. Na ten czas pacjent ma założony specjalny opatrunek. Warto wiedzieć, że czasem można ominąć zatruwanie miazgi. W niektórych przypadkach można ją usunąć od razu dzięki znieczuleniu. Dewitalizację stosuje się w sytuacji ostrzejszych stanów zapalnych.

Dalsze etapy leczenia kanałowego

Następnym etapem jest przygotowanie kanału do wypełnienia. Na początek stomatolog usuwa z zęba martwą miazgę, a następnie określa długość kanału, poszerza go i formuje. Aby w pełni przygotować kanał do wypełnienia, jest on płukany środkami antyseptycznymi. Ma to na celu jego całkowite oczyszczenie. Po wykonaniu tych czynności można przejść do czynności samego wypełniania.

Wypełnianie to, innymi słowy, zastąpienie usuniętej tkanki zębowej zupełnie nowym materiałem. W procesie tym bardzo ważna jest precyzja. Kanał musi być wypełniony szczelnie, aby nie zostawić miejsca na drobnoustroje. Po zakończeniu zabiegu ponownie wykonywane jest zdjęcie RTG. Na koniec pozostaje jedynie wypełnić koronę zęba. Osoby zainteresowane leczeniem kanałowym zachęcamy do sprawdzenia w Google wyszukiwania leczenie kanałowe w Bochni.