projekty domow na waska dzialke

Jak wyglądają projekty domów na wąską działkę?

Osoby planujące budowę domu często muszą mierzyć się z różnymi trudnościami. Częstym problemem jest niestandardowy kształt działki, utrudniający budowę typowego domu. Na szczęście architekci wychodzą takim osobom naprzeciw, opracowując liczne projekty domów na wąską działkę. Czym charakteryzują się takie projekty?

Projekty domów na wąską działkę – czyli na jaką?

Przez wąską działkę każdy może rozumieć coś innego – niektórzy mają działki o szerokości 12 metrów, inni – 16. Warto pamiętać, że maksymalna szerokość budynku jest znacznie mniejsza, niż szerokość działki – przepisy budowlane regulują odległość ścian od granic parceli. W przypadku ściany z drzwiami i oknami są to 4 metry, a ściana bez okien i drzwi może być nie bliżej niż 3 metry od granicy. Oznacza to, że zazwyczaj w najlepszym wypadku na działce o szerokości 16 metrów można postawić dom szeroki na 10 m.

Inną możliwością jest zbudowanie domu tak, by dotykał jedną ścianą budynku na sąsiedniej działce – takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, a także gdy dom graniczy z działką drogową.

Czym charakteryzują się projekty domów na wąską działkę?

Domy budowane na wąskich działkach często mają nieco inne proporcje od standardowych. Przede wszystkim zwykle są wąskie i długie, w odróżnieniu od typowych domów na planie kwadratu. Poza tym często przynajmniej jedna ściana boczna jest pozbawiona okien, by można było postawić dom jak najbliżej granicy z działką. W zależności od wymiarów działki można wybierać zarówno spośród propozycji parterowych, jak i wielokondygnacyjnych. Niektórzy architekci są w stanie wykonać projekty domów na wąską działkę, które na pierwszy rzut oka wyglądają klasycznie – nie widać po nich nietypowych proporcji.

Gdzie można zamówić projekty domów na wąską działkę?

Projekty domów na wąską działkę, podobnie jak inne, można zamówić u architekta lub kupić gotowe. W przypadku umiarkowanie wąskich działek warto skorzystać z tego drugiego rozwiązania – gotowe projekty są tańsze od przygotowywanych indywidualnie. Najlepiej przejrzeć jeden z katalogów internetowych, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Na niektórych tego typu stronach jest nawet możliwość podania szerokości działki, by wyeliminować zbyt szerokie budynki.

Jaka jest różnica między gotowymi projektami domów na wąską działkę a opracowanymi na zamówienie? Poza kilkukrotnie niższa ceną ważny jest czas realizacji. Gotowe projekty są gotowe praktycznie od ręki, podczas gdy na opracowanie indywidualnego trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kształt działki sprawia, że wybudowanie na niej domu jest praktycznie niemożliwe. Bywa też, że jest niewielki wybór gotowych projektów – wtedy faktycznie jedynym rozwiązaniem jest zlecenie architektowi przygotowania projektu na zamówienie. Warto jednak i tak przejrzeć istniejące w poszukiwaniu inspiracji. Pokazanie architektowi kilku projektów i wskazanie, co nam się w nich podoba znacznie ułatwi mu pracę i może sprawić, że szybciej otrzymamy finalny projekt.

Na jakich parcelach sprawdzą się projekty domów na wąską działkę?

Wbrew nazwie, projekty domów na wąską działkę mogą być dobrym wyborem także dla osób, które posiadają standardowe działki. Dlaczego? Ponieważ dzięki charakterystycznym proporcjom możliwe jest urządzenie ogrodu wokół domu lub skorzystanie z przestrzeni, by urządzić dodatkową przestrzeń użytkową lub rekreacyjną. Dlatego na projekty takich wąskich domów często decydują się właściciele nawet szerokich parceli.