dom

Jak wybrać płytki elewacyjne?

Właściciele domów jednorodzinnych zwracają coraz większą uwagę na wykończenie elewacji. Można to łatwo zauważyć przejeżdżając przez miasteczka i wsie – coraz mniej domu jest nieotynkowana. Co ważne, rośnie również liczba osób, które wybierając materiały do wykończenia elewacje decydują się na rozwiązania mniej standardowe. Jednym z nich są płytki elewacyjne. Jak wybrać odpowiedni model do swojego domu? O tym opowiadamy w tekście.

Dlaczego płytki elewacyjne są tak popularne?

Powodów rosnącej popularności płytek elewacyjnych jest kilka. Przede wszystkim Cała najprostszym sposobem na zmianę oblicza elewacji swojego domu. Producenci płyt na elewację oferują swoim klientom niezliczone możliwości aranżacyjne. Do wyboru są więc materiały o różnych rozmiarach i w różnych kolorach.

Za płytkami elewacyjnymi przemawiają również ich właściwości wytrzymałościowe. Doskonale radzą sobie z warunkami pogodowymi, dzięki czemu nie tracą swojej barwy nawet przez wiele lat. Wykorzystywany w ich produkcji kamień sprawia, że są również  odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Dodatkowo kamień elewacyjny stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Ze względu na ich strukturę plamy nie wnikają do środka, co utrudniałoby ich usunięcie. Nie ma więc konieczności wykonywania tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jak to ma miejsce w przypadku domów drewnianych.

Płytki elewacyjne – jakie wybrać?

Wybór jest naprawdę szeroki. Producenci oferują płytki elewacyjne w wielu barwach i odcieniach. Dzięki temu właściciele domów jednorodzinnych mogą bez trudu dobrać materiał wykończeniowy do swojego pomysłu na wygląd elewacji.

Co ważne w ofercie producentów są nie tylko różne warianty kolorystyczne elewacyjnych płytek ale również różne typy materiały, z którego są wykonane. Oto dwa najpopularniejsze rozwiązania:

  • płytki z kamienia naturalnego – tego rodzaju płytki wykonane są naturalnej odmiany kamienia. Dzięki temu doskonale nadają się do zdobienia elewacji budynków. Za wyborem tego że jej płytek przemawiać powinny przede wszystkim walory wytrzymałościowe. Płytki wykonane z kamienia naturalnego nie wymagają dodatkowej impregnacji – nawet bez niej doskonale radzą sobie z warunkami atmosferycznymi.
  • płytki betonowe – ich wyjątkowa faktura i kolor powodują że tego że płytki doskonale nadają się do zdobienia mieszkań modernistycznym stylu.  Płytki betonowe wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także wysoką trwałością kolory. Łatwo jest je również utrzymać w czystości.