Rozpoczynanie przygody z Giełdą Papierów Wartościowych bez fundamentalnej wiedzy na temat działanie tej instytucji jest błędem popełnianym przez ogromną liczbę młodych inwestorów. Dlatego zanim przejdziesz do praktycznych działań, poznaj podstawowe pojęcia związane z obrotem akcji giełdowymi. Dowiedz się, jak je kupować przed realizacją pierwszej transakcji.
Gdzie nabywane są akcje spółek?
Miejscem, w którym odbywa się handel akcjami spółek jest Giełda Papierów Wartościowych (GPW). W Polsce jej siedziba znajduje się w Warszawie, gdzie prowadzi swoją działalność od 1991 roku. Na jej parkietach można nabywać akcje na Rynku Ogólnym, NewConnect oraz rynku obligacji.
Oczywiście, inwestorzy nie odwiedzają GPW osobiście, żeby nabyć akcje wybranej przez siebie spółki.Wszystkie transakcje odbywają się z pomocą licencjonowanego pośrednika, jakim w przypadku giełdy są domy maklerskie. To właśnie maklerzy dokonują zakupu lub sprzedaży akcji w naszym imieniu.
Po co firmy wchodzą na giełdę?
Dla osób, które na co dzień nie funkcjonują w biznesie, wchodzenie na giełdę może wydawać się mało sensowne. W końcu, po co oddawać część swojej firmy innym osobom, skoro całość może pozostać w naszych rękach? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.
Wyobraź sobie, że prowadzisz biznes w branży IT i chcesz stworzyć nową aplikację. Posiadasz w swoim budżecie 10 000 złotych, a do realizacji tego projektu potrzeba jeszcze 15 000 złotych. W tym momencie emitujesz akcje spółki, dzięki czemu do kasy trafiają dodatkowe środki w zamian za część udziałów w przedsiębiorstwie.
Kim jest akcjonariusz?
To osoby, które zdecydowały się na nabycie akcji konkretnej spółki. Mówiąc inaczej, w wyniku zakupu akcji, stajemy się jednym ze współwłaścicieli przedsiębiorstwa. Bycie akcjonariuszem wiąże się z konkretnymi prawami. Jakie to prawa?
prawo do otrzymania dywidendy – części zysku netto uzyskanego przez firmę, w której posiadamy udziału,
prawo dysponowania majątkiem – jako współwłaściciel mamy prawo użytkować nieruchomości, maszyny i pojazdy należące do spółki.
prawo uczestnictwa w zebraniach – będąc udziałowcem możemy decydować o losach firmy na Walnych Zebraniach Zarządu.
Im więcej akcji danej spółki zdecydowaliśmy się zakupić, tym ważniejszy będzie nasz głos. Przykładowo, jeśli wyemitowano 100 000 akcji, a my jesteśmy właścicielami 10 000, oznacza to tyle, że posiadamy 1/10 udziałów w firmie.
Transakcje działające na wyobraźnie
To, co przyciąga nowych inwestorów na Giełdę Papierów Wartościowych to możliwość osiągania spektakularnych zysków. Żeby to stało się faktem potrzebna jest dobra znajomość rynków, instynkt i konsekwencja.
Przykładem spółek, na których można było zbić fortunę jest rodzima marka LPP czyli właściciele sklepów Reserved, Cropp i House. W momencie debiutu na giełdzie, jedna akcja spółki wyceniana była na 48 złotych, a obecnie jest wyceniana kwotę ponad 8000 złotych. Zainwestowany 18 lat temu 1000 złotych, pozwoliłby dzisiaj zarobić ponad 120 000 złotych.
Takich przykładów jest znacznie więcej. Akcje BRE Banku od debiutu na rynku zyskały na wartości ponad 10 000%. Jedna akcja zakupiona za kwotę 3,30, dzisiaj byłaby warta ponad 450 złotych. Takie liczby mogą działać na wyobraźnie młodych inwestorów. Warto jednak pamiętać, że nie każda transakcja zakończy się tak spektakularnym sukcesem. Historia giełdy zna również przypadki ogromnych strat, gdzie niedoświadczeni inwestorzy bardzo szybko tracili wszystkie swoje pieniądze.