Ochrona danych

Jak chronić firmę przed utratą danych?

Każda firma, nie ważne jakim aspektem działalności się zajmuje przetwarza dane osobowe oraz często dysponuje informacjami bardzo poufnymi czy wrażliwymi. Jest więc zobowiązana do tego, aby takie dane chronić. Na szczęście są na rynku różnorodne rozwiązania, które dają dobry efekt.

Praktycznie każda firma posiada jakieś dane. Mogą to być dane zawierające rodzaj wykupionej usługi, umowy, numery telefonów czy adresy e-mail. Mogą to również być dane, które określany mianem bardzo wrażliwych. Należą do tego dane finansowe oraz dane medyczne. Trzecią grupą danych są dane strategiczne dla firm: oferty, cenniki, dane techniczne projektów, dane prototypów, plany sprzedażowe oraz plany marketingowe. Zadaniem wyznaczonych osób jest opracowanie takich metod, które zagwarantują ich ochronę. Dlaczego jest to ważne? Dane, które mogą zostać ukradzione mogą pociągnąć ogromne kary finansowe w ramach RODO, ale również wpłynąć na pozycję na rynku danej firmy – zwłaszcza wtedy, gdy sytuację wykorzysta konkurencja.

Ochrona serwerowni

Jedną z najważniejszych pomieszczeń w firmie jest serwerownia. Ona musi być szczególnie chroniona. Pierwszą rzeczą jest oczywiście odpowiednie jej wykonanie – montaż wentylacji, klimatyzacji, systemu alarmowego i ppoż. Kolejna kwestia to ograniczenie dostępu. Ważne jest oprogramowanie komputerowe.

Zobacz także: https://www.ctmpolonia.pl/3-sposoby-aby-kompleksowo-dbac-o-bezpieczenstwo-w-firmie/

Jedną z najskuteczniejszych metod, która pozwala walczyć z włamaniami, uszkodzeniami serwerów, impulsem EM, są klatki Faradaya. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przygotują odpowiednie rozwiązania biorąc pod uwagę między innymi wielkość firmy, wielkość serwerowni, jej pozostałe wyposażenie. Stosowanie klatki Faradaya zapobiegnie między innymi trwałemu uszkodzeniu serwerowni, która jak wiadomo nie jest najtańszym pomieszczeniem.

Ochrona komputerów pracowniczych

Również bardzo często dane wrażliwe znajdują się na komputerach pracowniczych, które również muszą być chronione. Tu podstawą jest oczywiście kontrola tego, do czego pracownicy wykorzystują komputery, ale również stosowanie dobrego oprogramowania antywirusowego.

Firma powinna mieć również opracowane procedury zabraniające chociażby wynoszenia z biura komputerów. Dzięki temu sprzęt nie będzie skradziony, dane będą bezpieczne, nikt nie będzie miał do nich dostępu.