Hamlet pod wodą, blues nad wodą podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych

Za nami żywiołowe i przezabawne występy austriackiego teatru Belle Etage, a już w ten weekend, 3 i 4 sierpnia, kolejne atrakcje 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. Reinterpretacja klasycznego dzieła Szekspira w technice marionetek podwodnych, a także muzyczna odsłona festiwalu w postaci bluesa wprost z Berlina. To także kolejna szansa, aby wziąć udział w konkursie „Teatralne InstaStory”! I warto pamiętać – wstęp wolny na wszystkie spektakle!

Piękne zdjęcia, a także żywiołowe oblicze tanga mogli zobaczyć widzowie i turyści w ramach walkacts „Timetraveller” oraz „Tango? Si, Tango!”. Spektakle, wsparte przez Austriackie Forum Kultury, wykonał bezbłędny teatr Belle Etage. Już 3 i 4 sierpnia warto znów wybrać się na Stare Miasto – będzie i lirycznie, i dramatycznie, i koncertowo! Przed nami Walny-teatr, a także Big Joe Stolle & Band!

Hamlet pod wodą

Już 3 sierpnia o godz. 17:00 na Dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego (ul. Zaułek Prosowy 1), Walny-Teatr, wystawi intrygującą reinterpretację klasycznego dzieła Szekspira. „Hamlet” to spektakl zrealizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych. Opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, jednak na próżno.

Hamlet to niezwykle oryginalny spektakl w charakterze, jakiego na Festiwalu Teatrów Ulicznych jeszcze nie było. Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego pojawi się pokaźne akwarium, które będzie najważniejszym i metaforycznym elementem scenografii. Duchem Ojca będzie tu żywy aktor – animator Hamleta i zarazem demiurg przedstawionego świata. – tłumaczy Agata Jagnicka, koordynatorka 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Co robią tu inne postaci? Poloniusz, Król, Królowa i inni. Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha  – świat podwodny – od dłoni Ducha – animatora zależny. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu. Hamlet mszcząc Ojca, z jego inicjatywy nie pozostawia nikomu złudzeń – obwinia każdego i każdemu wymierza sprawiedliwość.

Bluesowo podczas festiwalu

Dzień później, 4 sierpnia o godz. 15:30, w ramach muzycznej odsłony 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, wystąpi Big Joe Stolle & Band. Scenę na Wiśle wypełni blues wprost z Berlina. Usłyszymy gitary, harmonijkę, a także wokale jednego z najsłynniejszych berlińskich shoutersów (krzykaczy) bluesowych. Big Joe Stolle to muzyk z ponad 40-letnim doświadczeniem scenicznym. Jego mocny, szorstki głos zachwycił fanów, a swoje umiejętności gry na harmonijce ustnej mógł zademonstrować u boku takich międzynarodowych sław jak: Champion Jack Dupree, Charly Musselwhite i Jack Bruce.

Big Joe Stolle od wielkich scen, po mniejsze sceny klubowe, interpretuje piosenki z lat 60-tych i 70-tych, by dostarczyć widzom niespotykaną mieszankę boogie, soul, oldies i bluesa. Muzyk wydaje także swoją muzykę, oczywiście wciąż pozostając wierny bluesowi. 4 sierpnia Scena na Wiśle ugości doskonałe bluesowe brzmienia!

Wrześniowe emocje

5. Festiwal Teatrów Ulicznych wróci po krótkiej przerwie 30 sierpnia spektaklem w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Od godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć widowisko „Szafa Show”. Jak przekonują sami twórcy to zabawna, ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się zdarzyć. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji.

Warto pamiętać, że nie będą to ostatnie spektakle w ramach festiwalu. We wrześniu w programie spektakl Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego ITAN, a także „Piraci” autorstwa Cyrkowa Events. Więcej informacji wkrótce!

Weź udział w konkursie!

Wciąż jest szansa, aby wziąć udział w instagramowym konkursie w ramach festiwalu. 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu to przecież wydarzenie, podczas którego artyści z Polski i Europy, snują ciekawe opowieści i przedstawiają humorystyczne historie. To wydarzenie, które wzrusza, bawi i zmusza do refleksji. W tym roku Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do wspólnego tworzenia historii także i widzów! Wystarczy konto na Instagramie i niezbadane pokłady kreatywności, aby wziąć udział w konkursie „Teatralne InstaStory”. Wykonaj relację złożoną z kilkunastu InstaStories i opowiedz nam własną historię z 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać relację w serwisie Instagram z jednego spektaklu lub całego festiwalu. Następnie należy dodać relację do sekcji „Wyróżnione relacje” na własnym profilu w serwisie, po czym przesłać ją w wiadomości prywatnej na Instagramie do Toruńskiej Agendy Kulturalnej (użytkownik: @tak.torun.pl). Relacje należy przesyłać do 8 września 2019 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 20 września 2019 roku poprzez stronę internetową Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Więcej informacji na stronie: https://www.tak.torun.pl/a/736.

***

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

***

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


Więcej o wydarzaniach kulturalnych przeczytasz w http://zazyjkultury.pl/