Gorsety ortopedyczne zakłada się albo w celach korekcyjnych, albo po przebytych urazach jako etap rehabilitacji i rekonwalescencji. Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów gorsetów, w zależności od przypadłości, z jaką boryka się pacjent.
Jakie gorsety korekcyjne można kupić?
Krzywizna kręgosłupa może być łagodna, umiarkowana lub ciężka. W zależności od stopnia występowania wady, można zamówić dedykowane gorsety ortopedyczne pozwalające na pozbycie się problemu. Jednym z najpopularniejszych jest gorset cheneau, dzięki któremu można rozwiązać problem ze skoliozą.
Gorsety korekcyjne wśród których można wybierać to również gorset Milwaukee, który również pomaga w leczeniu skoliozy. Można nosić go dziennie od 12 do 20 godzin. Gorset Boston umożliwia korygowanie skoliozy, hiperlordozy, a także hiperkifozy lędźwiowej. Gorset GBT jest pomocy w przypadku skoliozy u dzieci i nastolatków.
Jaki gorset korekcyjny sprawdzi się przy korekcji hiperkifozy?
Trzeba zdecydować się na regulowany stabilizator, jeżeli problemem jest hiperkifoza lub hiperlordoza. Skuteczność tego gorsetu jest wtedy, gdy skrzywienie występuje na maksymalnie 6 poziomie kręgosłupa. W innych przypadkach gorset ortopedyczny nie zadziała tak, jak powinien.
Przed zdecydowanie się na konkretne gorsety ortopedyczne zawsze należy udać się na konsultację do lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu stosowanych badań, a także wywiadzie medycznym można ustalić potrzeby pacjenta i zalecić konkretny rodzaj gorsetu mogący w danej sytuacji pomóc.
Czym różnią się bierne oraz czynne gorsety ortopedyczne?
Korekcja czynna przy użyciu gorsetu ortopedycznego polega na przywróceniu dawnej, prawidłowej struktury mięśniowej. Chodzi tu również o ograniczenie dalszego skrzywienia kręgosłupa. W przypadku korekcji biernej głównym zadaniem jest ograniczanie przesuwania się tkanek w celu zmniejszenia nieprawidłowego ustawienia kręgów.
Dostępnych jest wiele rodzajów gorsetów ortopedycznych, dlatego każdy pacjent może znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Nie zostaje bez pomocy w przypadku większości wad postawy.