Dobre plecaki szkolne dziecięce – czyli jakie?

Dzieci chodzące do szkoły potrzebują dobrego plecaka szkolnego. Nie tylko służy on do przechowania wszelakich książek, zeszytów czy przyborów potrzebnych podczas lekcji, ale też dba o odpowiednią posturę dziecka. Wybór złego plecaka szkolnego może mieć bowiem bardzo zły wpływ na stan pleców dziecka. 

Co jest najważniejsze podczas wybierania plecaka szkolnego dziecięcego?

Wszystkie dzieci w wieku 6 lub 7 lat idą do szkoły. Wtedy potrzebne im są dobre plecaki szkolne dziecięce, który pozwoli na spakowanie wszystkich wymaganych podręczników, ćwiczeń, zeszytów oraz przyborów szkolnych. Wybór jest często bagatelizowany, lecz ma on ogromne znaczenie. Nie można bowiem zapomnieć, że dziecko plecak będzie nosić przez 10 miesięcy w ciągu roku praktycznie codziennie z wyjątkiem weekendów i przerw świątecznych.

Z racji na to, że w szkołach wymaga się posiadanie wielu podręczników wygodny plecak do podstawa dla dobrej postury dziecka. Najważniejszy jest wybór modelu, który zapewni odpowiednie usztywnienie pleców. Dlatego polecane są plecaki szkolne czy też młodzieżowe, zamiast plecaków turystycznych lub sportowych. Zapewniają one odpowiednio wyprofilowane plecy przeznaczone do grupy wiekowej i regulację szelek, by równomiernie rozłożyć obciążenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka szkolnego?

Oprócz dobrze ukształtowanych pleców bardzo ważna jest waga plecaka. Ta nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Dlatego polecane są plecaki o masie własnej do 1,2 kilograma w wypadku młodszych uczniów i 1,4 kg w wypadku starszych. Kiedyś było to wymaganą normą, lecz dziś nie ma już takich przepisów dlatego takie ważne jest zwrócenie na to uwagi.

Nie można oczywiście zapominać o tym by plecak był funkcjonalny. Musi więc on posiadać odpowiednią pojemnosć, a także ilość wszelkich komór, kieszeni czy przegródek, które pozwolą na zapakowanie wszystkich książek, przyborów, a także jedzenia dla dziecka. Funkcjonalność to również bezpieczeństwo. Warto więc postawić na plecak z elementami odblaskowymi.