warsztat

Co jest potrzebne do przecinania różnych materiałów w warsztacie?

W warsztacie zarówno tym profesjonalnym, jak i amatorskim z pewnością nie raz będziesz przecinał różnego rodzaju materiały. Podczas prac w warsztacie bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie materiałów do dalszej obróbki. Z tego powodu przycięcie ich do odpowiednich rozmiarów stanowi najważniejszy etap tych przygotowań. Za pomocą czego najlepiej przecinać drewno, metal czy tworzywo sztuczne? Co jeszcze przyda Ci się przy przecinaniu różnego rodzaju materiałów?

Najlepsze narzędzie do przecinania

W warsztatach amatorów najczęściej stosuje się szlifierki kątowe do przecinania różnego rodzaju materiałów. Jest to urządzenie o wielu zastosowaniach, które zależne są od założonej tarczy. Z jej pomocą przetniesz nie tylko drewno czy tworzywo sztuczne, ale także gres czy metal. Ponadto wykorzystasz ja także do szlifowania i polerowania powierzchni płaskich.

Jeśli jednak potrzebujesz precyzyjniejszego i mocniejszego narzędzia, zdecyduj się na pilarki tarczowe.  Urządzenia te z powodzeniem mogą być stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. W grupie tych narzędzi jednak można odnaleźć kilka ich rodzajów. Najprostsza i najłatwiejsza w obsłudze jest pilarka tarczowa ręczna. Są to niewielkie i poręczne elektronarzędzia, które pozwolą Ci przecinać materiał na wprost.

Jeśli jednak w swoim warsztacie wykonujesz nie tylko cięcia proste, lepszym wyborem będą pilarki tarczowe kątowe. Urządzenia te mają już bardziej skomplikowaną konstrukcję i pozwalają na docinanie wąskich elementów pod konkretnym kątem. Wykonasz za ich pomocą także cięcia poprzeczne.

Ostatnim rodzajem pilarek tarczowych są modele stołowe. Są to profesjonalne narzędzia, największe, ale jednocześnie o najszerszym zastosowaniu i największym komforcie użytkowania. Za ich pomocą wykonasz zarówno cięcia proste, jak i pod określonym kątem. Możesz bowiem regulować w nich tarczę niemal na każdej płaszczyźnie.

Miejsce i akcesoria pomocne podczas cięcia

Oprócz odpowiednio dobranego narzędzia, w swoim warsztacie koniecznie zapewnij sobie właściwie przygotowane miejsce do cięcia materiałów. Wyposaż się w stół warsztatowy o dużym i regulowanym blacie.

Co jednak zrobić, aby obrabiany materiał nie przesuwał się podczas cięcia? Do mniejszych elementów wykorzystaj imadło. Znacznie szersze zastosowanie mają jednak ściski stolarskie i uchwyty. Są to niewielkie akcesoria, za pomocą których przytwierdzisz materiał do podwyższenia, podstawy czy blatu stołu i przytniesz go do odpowiedniego rozmiaru.

Cięcie materiałów jest jedną z podstawowych czynności, które wykonuje się w warsztacie amatorskim czy profesjonalnym. Do wykonania cięcia potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Możesz wybrać do tego szlifierkę kątową lub zdecydować się na bardziej specjalistyczne narzędzie, czyli pilarkę tarczową. W tej grupie produktów znajdziesz pilarki ręczne, kątowe i stołowe, dzięki czemu dobierzesz odpowiedni model do własnych potrzeb i preferencji. Oprócz tego wyposaż swój warsztat w odpowiedni stół o szerokim blacie, a także zaciski, za pomocą których unieruchomisz obrabiany materiał.