surfowanie

Chciałbyś zacząć surfować? Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Kitesurfing w ciągu ostatnich kilku lat zyskał ogromną popularność. Coraz więcej osób decyduję się na tego typu aktywność wodną. Szerokie grono wielbicieli kitesurfing zawdzięcza swojej atrakcyjności. Jest to z pewnością ciekawy sport, który może przynieś wiele przyjemności. Jednak aby zacząć, trzeba zapoznać się z podstawami. Jednym z najważniejszych elementów surfowania jest oczywiście deska. Ale, jako że mowa o kitesurfingu, to będzie nam potrzebne coś jeszcze. Sprawdź, co dodatkowo powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu i czym kierować się przy wyborze sprzętu. 

Kite, czyli latawiec

Można powiedzieć, że latawiec do kitesurfingu to główny element napędowy. To on sprawia, że stojąc na desce, poruszamy się i ciągnie nas po tafli wody. Latawce można podzielić na dwie główne grupy: komorowe oraz pompowane. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się skrzydłami zbudowanymi z komór wypełnionych powietrzem. Tutaj można wyróżnić jeszcze dwie podkategorie. Latawce zamkniętokomorwe – przeznaczone na wodę i na ląd oraz otawrtokomorowe – przeznaczone wyłącznie na ląd. Wśród drugiego rodzaju, czyli latawców pompowanych wyróżniamy:

  • C-shape – ich kształt przypomina literę C, co jest spowodowane olinowaniem, które przymocowane jest tylko po bokach latawca. Charakteryzują się dużą stabilnością. Przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników.
  • BOW – posiadają charakterystyczny płaski profil, a ich olinowanie odchodzi od krawędzi natarcia. Osiągają niemal 100% zakres wiatrowy. Najlepiej sprawdzą się u początkujących.
  • SLE – podobne są do latawców BOW. Różnica polega na tym, że nie mają wcięcia na krawędzi spływu, a ich profil nie jest aż tak płaski.
  • Hybrydy – jest to nic innego jak połączenie latawca C-shape oraz latawca BOW lub SLE.

Drążek sterowniczy (bar)

Drążek sterowniczy lub inaczej bar to tak zwany system kontroli mocy. Pozwala dostosować moc odpowiednio do potrzeb i warunków. Jest on wygodny do trzymania, a po opanowaniu techniki można nim sterować jedną ręką. Odbywa się to w postaci odpowiedniego przyciągania lub puszczania systemu kontroli. Bar przymocowany jest do trapezu oraz linek latawca.

Jak dobrać sprzęt?

Przy wyborze latawca głównym czynnikiem, jakim trzeba się kierować, jest masa ciała. Im jest ona wyższa, tym większą powierzchnię powinien mieć latawiec. Dodatkowo należy przemyśleć, w jakich warunkach będziemy pływać. Przy silniejszych wiatrach wystarczy mniejszy kite. Wybierając bar, powinniśmy kierować się poziomem zaawansowania oraz rodzajem naszego latawca. Warto pamiętać o tym, że latawce i bary do kitesurfingu powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb i preferencji użytkownika. Każdemu będzie odpowiadał inny sprzęt, dlatego warto kierować się własnymi odczuciami. Odpowiednio dobrany latawiec czy bar z pewnością przełożą się na komfort treningu oraz bezpieczeństwo. Wiele ciekawych produktów do kitesurfingu znaleźć można w sklepie Decathlon. Duży wybór asortymentu sprawia, że każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni sprzęt i akcesoria.

Kitesurfing to sport, który daje wiele satysfakcji. Trzeba jednak poznać kilka podstaw, zanim rzucimy się na „głęboką” wodę. Oprócz techniki warto zgłębić tajniki dotyczące podstawowego sprzętu. Z taką wiedzą będziemy w stanie dobrać najlepsze dla nas akcesoria, które będą nie tylko bezpieczne, ale również wygodne.