Wybierając materiał na wykończenie powierzchni ogrodowej, możemy przebierać w bardzo wielu rodzajach, kolorach i wzorach. Często bardzo trudno jest się zdecydować na konkretny materiał, a gdy już to zrobimy, dochodzi właśnie wybór odpowiedniego koloru, kształtu oraz sposobu ułożenia. Na jakie wykończenie warto się zdecydować? Jedną z opcji jest bruk klinkierowy.
Czym jest bruk klinkierowy?
Klinkier to materiał kojarzony przede wszystkim z przypominającymi cegłę płytkami do dekorowania ścian. Klinkierowe prostokąty są bardzo często stosowane na powierzchniach pionowych – zarówno na elewacjach budynków, jak i wewnątrz różnych pomieszczeń, jako ozdobne wykończenie. Bardzo podobna sytuacja pojawia się w kwestii bruku klinkierowego.
Bruk klinkierowy to bardzo popularny materiał wykończeniowy zewnętrznych powierzchni płaskich. Występuje w postaci prostokątnych grubych płytek, przypominających w swojej formie cegłę. Jest to materiał naturalny – wytwarzany z wypalanej gliny, której skład może być różny. To właśnie on nadaje klinkierowi dany kolor. Brak sztucznych składników w takim bruku bardzo dobrze wpływa na jego trwałość – naturalny skład zapewnia ciekawe kolory, które nie zmieniają się pod wpływem promieniowania UV czy środków chemicznych, które mogą być stosowane do czyszczenia wyłożonych nim powierzchni.
Jak i gdzie układać bruk klinkierowy?
Możliwości zastosowania bruku klinkierowego jest wiele. Przede wszystkim stosuje się go do układania ścieżek wiodących przez przestrzeń ogrodową dookoła budynków. Można go spotkać zarówno w ogródkach przydomowych, jak i w przestrzeniach publicznych – parkach i skwerach. Prócz ścieżek, brukiem klinkierowym można wykładać nieduże placyki, tarasy czy altanki ogrodowe. Stosuje się go także jako ozdobne wykończenie skalniaków oraz rabat kwiatowych.
Sposobów na układanie jest wiele. Dzięki regularnemu kształtowi z łatwością można osiągnąć wiele ciekawych wzorów – od standardowej jodełki, przez układ w cegiełkę, aż po bardziej skomplikowane wzory panelowe. Wszystko zależy od inwencji twórczej układającego.