biznes

Biura rachunkowe – dlaczego warto powierzyć im księgowość firmy?

Outsourcing, czyli przekazanie części zadań realizowanych w firmie innemu podmiotowi, to popularny sposób optymalizacji kosztów w wielu przedsiębiorstwach. Działem, który często jest wydzielany ze struktur firmy, jest księgowość. Co daje współpraca z biurem rachunkowym?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe można nazwać działem księgowości prowadzonym w imieniu innej firmy. To właśnie ono przejmuje odpowiedzialność za monitoring kosztów i dochodów zleceniodawcy. Zajmuje się także sprawozdaniami finansowymi. Wiele takich podmiotów troszczy się jednak nie tylko o kapitał kontrahenta.

Pracownikami w tym zakresie są osoby o różnych specjalizacjach. Przykładem mogą być usługi oferowane przez GB Finanse. To biuro rachunkowe dba także o obsługę kadr partnera biznesowego oraz audyt.

Jakie są zalety korzystania z usług biura rachunkowego?

Biura rachunkowe pozwalają ograniczyć koszty działalności przedsiębiorstwa. Dzięki temu pracodawca nie musi tworzyć osobnego działu finansów, redukując tym samym liczbę zatrudnionych. Co więcej, nie jest zobowiązany do szkoleń pracowników w tym zakresie.

Zaletą współpracy jest też wysoki poziom usług. Wynika to z dużej konkurencji na rynku. Dla przykładu biura rachunkowe w śląskim można liczyć w dziesiątkach. W większych województwach jest ich naprawdę wiele. Daje to szansę wyboru partnera idealnie odpowiadającego potrzebom firmy.

O czym trzeba pamiętać przed nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym?

Przedsiębiorca zlecający prowadzenie swoich finansów biuru rachunkowemu powinien zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Miejsce prowadzenia ksiąg finansowych powinien otrzymać także urząd skarbowy właściwy dla adresu rejestracji firmy.

Przed wyborem warto sprawdzić zakres oferowanych świadczeń. Godne polecenia są firmy, które zajmują się również obsługą kadr i płac oraz kontrolami stanu finansów przedsiębiorstwa. Oprócz tego przydatna jest usługa biura rachunkowego z dojazdem do klienta.