Większość podróżnych chce siedzieć przy oknie. Trzeba się jednak zastanowić, czy podczas kilkunastogodzinnego lotu to na pewno dobry pomysł. Trzeba wielokrotnie przepraszać współpasażerów, by wyjść do toalety lub przejść się po samolocie. Jeśli któryś z nich zaśnie, znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji. Siedząc od korytarza, możemy z kolei spacerować do woli, ale przechodzące obok osoby będą nas potrącać a do tego sami musi simy przepuścić pasażerów ze środka i spod okna.
Jedno jest pewne, należy unikać miejsc w środku, bo dodatkowym minusem jest to, że mamy mniej miejsca na łokcie. Podłokietnikiem należy się podzielić z osobami po prawej i po lewej stronie. Więcej przestrzeni dają siedzenia przy drzwiach awaryjnych ( ulubione miejsce globtroterów)lub przy przegrodach oddzielających klasy i kolejne części samolotu. Niestety bywają one czasami dodatkowo płatne. Poza tym, przy przegrodzie linie lotnicze zwykle umieszczają rodziców z małymi dziećmi, bo jest tam możliwość przypięcia łóżeczka dziecięcego.
Przed lotem skonsultuj się z lekarzem
Jeśli mamy problemy z krążeniem, żylakami, przebyliśmy udar to jest to niezwłoczne. Długie pozostawanie w bezruchu może prowadzić do powstania w żyłach zakrzepów, które są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia. Na szczęście zakrzepica nie skreśla nas z listy pasażerów, bo są sposoby, by zmniejszyć zagrożenie. Pomocne są również pończochy lub podkolanówki uciskowe. Poprawiają krążenie przez odpowiedni ucisk na żyły, dzięki czemu nie tylko skutecznie redukują ryzyko zakrzepicy, ale też zapobiegają puchnięciu nóg. Nałożenie ich powinny rozważyć nawet osoby zdrowe. Podczas długiego lotu nie da się uniknąć uczucia dyskomfortu związanego z długo opuszczonymi nogami.
Wygodny ubiór to podstawa
Warto zapomnieć o opinających dżinsach i innych ciasnych częściach garderoby. Również pasek będzie nam przeszkadzał. Najlepiej wybrać przewiewne bluzki i luźne spodnie. Zawsze trzeba pamiętać o ciepłym swetrze, gdyż klimatyzacja mocno schładza powietrze. Obuwie też należy wybierać luźne, mogą to być lekkie buty sportowe. Do takich butów dobrze jest założyć skarpety z naturalnych tworzyw.
4. Ruch na pokładzie
Przesiedzenie lub przespanie całego długiego lotu to nie najlepszy dla zdrowia pomysł. Warto się ruszać mniej więcej co godzinę. Możemy przejść się po samolocie, zrobić kilka skrętów głową. Oczywiście należy pamiętać, aby nie przeszkadzać innym pasażerom.
Woda
Wilgotność w samolotach spada do 20 %, w domu jest to ok. 30%. Nasze ciało domaga się wtedy picia. Na pokładzie możemy dostać wodę, ale jest to mała ilość w kubeczku.
Rozrywka
Samoloty na trasach międzykontynentalnych są zwykle wyposażone w małe monitorki przed fotelami. Zdarza się jednak, że nie działają. Warto mieć ze sobą swój laptop lub tablet z naszymi ulubionymi filmami i serialami. Również e- booki i słuchawki pomogą nam przetrwać długi lot. Co z ładowaniem sprzętu? Zwykle przy każdym siedzeniu są gniazdka, ale zdarza się, że ich nie znajdziemy. Wtedy przydatny jest nasz power bank. Przed podróżą najlepiej naładować wszystkie sprzęty elektroniczne.
Spróbuj się wyspać
To nie jest łatwe, kiedy nasza pozycja jest wymuszona i niewygodna. Dookoła hałasują ludzie, a jeszcze z tyłu płacze dziecko. Doskonałym sposobem sprzyjającemu wypoczynkowi jest poduszka podróżna, z racji kształtu nazywana rogalem. Utrzymuje ona głowę w dobrej pozycji. W podróży lepiej sprawdza się rogal dmuchany. Po spuszczeniu powietrza zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Wart zabrać ze sobą opaskę na oczy zatyczki do uszu. Bon voyage!